Optivus SQL

Databáza sa nachádza na vašom serveri a vy si inštalujete program Optivus SQL.

Ak chcete používať túto verziu programu, potrebujete vlastný server a na ňom si nainštalujete MS SQL Server. Obvykle tento SQL Server inštalujú naši technici, pretože inštalácia servera si vyžaduje špecifické nastavenia. Bez nich nie je možné nainštalovať databázu programu Optivus. Podobné je to aj s nastavením prístupu na server, pretože je potrebné nastaviť vhodné porty na firewalle. Bez týchto úprav by sa vám nepodarilo pripojiť sa na SQL Server.

Na SQL Serveri sa nachádza databáza spolu s dokumentmi. Tam sa nastavuje aj pravidelná záloha. Na každý pracovný deň sa vytvára jedna, takže v prípade problémov (napríklad zlyhanie disku) je možné databázu obnoviť do konzistentného stavu z niektorého z predchádzajúcich dní.

Inštalácia

Program sa obvykle inštaluje iba raz, do zdieľaného sieťového disku. Je vhodné, aby to nebol ten istý disk, na ktorom sa nachádza databáza. Jednotlivým užívateľom v sieti sa vytvoria iba ikony programu na ploche, pomocou ktorej si program spustia. Raz za mesiac sa inštaluje aktualizácia programu. Je vhodné, aby sa vykonala v takom čase, keď nik s programom nepracuje, pretože ináč nepôjdu prepísať niektoré súbory počas inštalácie.

Platba za program

Pri nákupe programu si vyberiete požadované moduly a počet licencií, ktoré budete potrebovať. Z toho sa vypočíta cena, ktorá zabezpečuje ročné predplatné programu. Počas toho obdobia si môžete sťahovať nové vezie programu.

Po skončení prvého roku si zakupujete upgrade za nižšiu cenu, ktorý zabezpečí to isté na obdobie ďalšieho roku.

Licencie

Počas prvého spustenia programu do programu vložíte licenčný kľúč, ktorý vám sprístupní zakúpené moduly.

Každý počítač musí mať na spustenie pridelenú licenciu. Licencie si prideľujete v špeciálnom dialógu pomocou automatického procesu. My nastavujeme maximálny počet licencií, ktoré môžete používať. Vhodný počet licencií si zakupujete pri kúpe programu.

Keď potrebujete samostatne cestovať

Pre užívateľov programu, ktorí pracujú na notebooku a potrebujú viac cestovať, existuje špeciálny režim inštalácie. Pri ňom si nainštalujete program do lokálneho adresára na počítači. Aktualizuje sa samostatne. K SQL Serveru ho pripojíte iba vtedy, ak máte prístup do siete, v ktorej sa nachádza server.